Vůle

25. prosince 2008 v 15:19 | Ivča |  ... k zamyšlení...
V hodině občanské výchovy nám do testu paní učitelka položila otázku:,,Co je to vůle?" a my samozřejmě nevěděly, jak tohle slovo jednoduše, krátce, ale výstižně popsat. Jedna z možností byla silná vůle, poté se naskytla vůle člověka, to, co on si zvolí, avšak stejně rámeček, který byl určen pro odpověď na tuhle otázku zůstal prázdný... ano, magistr by to dokázal vystihnout svými slovy, či slovy odborníka, ale stejně by to zřejmě nebyla odpověď, ktrou by všichni odsouhlasili.. proto se Vás táži, co je to ta vůle?.. prosím
Vás o odpověď, snad si ji společně dokážeme vystihnout...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | Web | 25. prosince 2008 v 18:29 | Reagovat

Fakt sorry, to nevím :D

2 Petr - táta Petr - táta | 6. ledna 2009 v 12:29 | Reagovat

Vůle ??? No když vidím toho Magistra  jak píšeš a nemusím řídit, tak si klidně nějakého toho panáčka dám, ale když řídím a nebo zkrátka nechci, tak si nedám i kdyby se nevím co dělo. To je síla vůle. (NE- to je síla vole :-) ale síla vůle !)

   No a jediné co mě ještě napadá tak, že vůle je i např. mezera např. na čepech, aby měli možnost se pohybovat. Tato mezera se musí mazat, aby to fungovalo, ale pokud jë příliž veliká, tak to taky není dobré. To by zase fungovalo špatně.

   Je to zkrátka jak v životě. Kde není vůle - tam to zkrátka nejde a když je někdo moc volný(á) - např. moc povolný(á), tak to je také špatné. :-) Takže vůle je dobrá, ale musí být stanoveno rozmezí. S tím docela úzce souvisí i slovíčko tolerance - které by se dalo mnohdy místo vůle použít a je to pro život také velice důležité.  

  Konec mých hlubokých myšlenek. :-) Si to uži. :-D

3 sedmá sedmá | Web | 8. ledna 2009 v 15:01 | Reagovat

Záleží na tom, jakou vůli máš na mysli. Ale myslím, že tatínkovy techncko-odborné(odporné) záležitosti můžu vyloučit - není-liž pravda? :-) Já bych řekla, že vůle, je v podstatě chtění. Pevná vůle, nebo síla vůle je chtění. Chtění tak silné, že kvůli němu zvládáme i zdánlivě nemožné, jen proto, abychom dosáhli svého cíle. Dobrá vůle - zase chtění. Chtění s někým vyjít po dobrém, být milý, přístupný kompromisu, ústupkům. Lídé mají vůli vytrvat, překonat, dosáhnout......Takže je to vlastně duševní schopnost člověka motivovat sebe sama k překonání fyzických, morálních nebo psychických překážek pro dosažení určitého cíle. Víc nevyplodím - takže stejně jako táta přeju: Si to uži....! :-))

4 princezna princezna | 28. ledna 2009 v 14:50 | Reagovat

A to já si nemyslím, že vůle je chtění. Naopak si myslím, že spoustu chtění musíme někdy svou vůlí zastavit, aby z toho nebyly problémy :-) Konec abstrakce, vůle je vědomé ovlivňování našeho podvědomého chování, to chtění, jak píše Evča, vnímám spíš jako něco co je spíš ono podvědomé, intuitivní, přírodou dané, co nás žene do něčeho, někam, k někomu....atd. To co víme, že tak je, ale neuvědomujeme si proč to tak je (pokud se nad tím hluboce nezamyslíme pochopitelně). A vůle, vůle je naše jednání, které si uvědomujeme, vůle je snaha ovlivnit své chování a jednání tak, jak nám káže náš mozek (tedy vědomí), rozum, morální zásady a další věci, že bychom se měli chovat. Ne chtěli chovat, ale měli chovat, zachovat. Podle mě je vůle vnitřní síla překonat sami sebe. Upřít si co chceme, ale víme, že bychom neměli mít, dohnat se do něčeho, co nechceme, ale víme, že bychom měli udělat, dokázat víc, než nám naše tělo chce dovolit dokázat...  Ale jinak Sedmičko chápu jak jsi to myslela ty...

5 sedmá sedmá | Web | 28. ledna 2009 v 15:22 | Reagovat

tak moment, abych se v tom zorientovala....aha, tak za prvé se mi zdá, že to chtění chápeš jaksi negativně. Chtění není cíl, ale touha nějakého cíle dosáhnout. Chci být krásná a bohatá - to chce asi každý, ale přesto si nemyslílm, že nás takovéto chtění všechny podvědomě někam žene...nebo snad jo?...?? Sákryš, to jsem zase uvedla příklad na další téma..A za druhé chtění teda rozhodně není podvědomé. Buď něco chci nebo ne a to je rozhodně vědomé. Souhlasím s tím, že vůlí překonáváme podvědomé impulsy našeho chování - podvědomě si klidně narvu do pusy teplej uzenej bůček a horký škvarky, ale protože mozek ví, že by mi z toho bylo zle, tak mám vůli (většinou) ho nesežrat. A to prosím zcela vědomě.Souhlas s vnitnří silou a překonáváním sebe sama. Ale není to jen o odpírání si něčeho, ale i o tom jít pevně za svým vysněným cílem. Vůle žít, vůle se uzdravit, vůle mít svůj život ve svých rukou, vůle něco poznat, něco se naučit, nebo naopak něco se odnaučit. Já ji vnímám spíš jako něco, co nám pomáha realizovat naše sny.

6 Ivča Ivča | 30. ledna 2009 v 10:39 | Reagovat

Tak si předstaffte, že vůle je:

vůle (vlastnost) - psychická vlastnost jednotlivého člověka

v přeneseném smyslu dobrá vůle znamená vstřícnost nebo dobrý úmysl vůči požadavku jiných lidí - jejím opakem je zlá vůle (zlovůle)

vůle (technika) - technický parametr u rozebiratelných strojních spojů

poslední vůle - synonymum pro závěť či testament

v přeneseném smyslu slova může být vůle obecným synonymem pro záměr nebo úmysl

7 sedmá sedmá | Web | 2. února 2009 v 10:00 | Reagovat

No dyť to říkám :-)))))

8 Pax Pax | 28. května 2009 v 15:53 | Reagovat

Tak se právě učím občanské právo hmotné a dostalo mě vysvětlení slova vůle v materiálech:

vůle je psychický vztah jednajícího člověka k zamýšlenému následku.

Uznávám, právníkům to určitě stačí, ale vzhledem k tomu, že jsem měla jakousi psychologii na střední, mi tam to slovo psychický moc nesedí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama